
І. Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу
(підприємства, установи та організації, що здійснюють (або забезпечують) підготовку (підвищення кваліфікації) кваліфікованих робітників)
1. Професія: Електрогазозварник
2. Кваліфікація: електрогазозварник 2-го розряду (II рівень НРК)
3. Кваліфікаційна характеристика
2-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує ручне кисневе різання та різання бензорізальними та газорізальними апаратами стального легковагового і важкого брухту. Виконує ручне дугове, плазмове, газове автоматичне і напівавтоматичне зварювання простих деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевих сталей. Виконує кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва металу простих і середньої складності деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну, на переносних стаціонарних та плазморізальних машинах. Прихвачує деталі, вироби конструкцій у всіх просторових положеннях. Готує вироби, вузли та з’єднання під зварювання. Зачищає шви після зварювання та різання. Забезпечує захист зворотної сторони зварного шва в процесі зварювання в захисних газах. Наплавляє прості невідповідальні деталі. Усуває раковини і тріщини в простих деталях, вузлах, відливках. Підігріває конструкції і деталі під час правлення. Читає прості креслення. Готує газові балони до роботи. Обслуговує переносні газогенератори.
Повинен знати: загальні відомості про будову і принцип дії електрозварювальних машин і апаратів для дугового зварювання змінного і постійного струму, газозварювальної і газорізальної апаратури, газогенераторів, електрозварювальних автоматів та напівавтоматів, кисневих і ацетиленових балонів, редукувальних приладів і зварювальних, які обслуговує; правила користування паяльниками, редукторами, балонами, які застосовує; способи і основні прийоми прихвачування, форми оброблення шва підзварювання, правила забезпечення захисту під час зварювання в захисному газі, види зварних з'єднань і типи швів; підготовку кромок виробів для зварювання; типи обробок та позначення зварних швів на кресленні; основні властивості електродів, зварювального металу і сплавів, газів та рідин, які застосовує під час зварювання; залишковий тиск газу в балонах, який допускається, призначення і марки флюсів, які застосовуються під час зварювання; залишковий тиск газу в балонах, який допускається, призначення і марки флюсів, які застосовуються під час зварювання; призначення і умови застосування контрольно-вимірювальних приладів; причини виникнення дефектів під час зварювання і способи їх запобігання;характеристику газового полум'я, габарити брухту за Державним стандартом.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт
1. Баки трансформаторів - підварювання стінок під автоматичне зварювання.
2. Балки колискові, бруси підресорні і надресорні суцільнометалевих вагонів та вагонів електросекцій – приварювання підсилювальних косинців, напрямних та центрувальних кілець.
3. Балки прокатні - наварювання точок, захоплюючих штабів за розміткою.
4. Башмаки леєрних стояків - різання на кораблі.
5. Бійки і шаблони парових молотів - наплавлення.
6. Болти буксові, колончасті і центрові - наплавлення місць спрацювання.
7. Брухт стальний для шихти - різання.
8. Відливки стальні та чавунні дрібні - усування раковин на місцях, які не обробляються, плавленням.
9. Деталі каркасів бортового тенту - прихвачування та обварювання.
10. Деталі металевих контейнерів - гаряче правлення.
11. Діафрагми рам платформ і металевих напіввагонів - приварювання ребер.
12. Додатки та ливники на стальних відливках товщиною до 300 мм - різання.
13. Жеребейки - зварювання.
14. Заклепки - різання головок.
15. Каркаси і деталі гальмових площадок вантажних вагонів та віконні каркаси пасажирських вагонів - зварювання.
16. Кожухи і огорожі, слабонавантажені вузли сільськогосподарських машин - зварювання.
17. Кожухи масляних насосів і фільтрів автомобілів - наплавлення раковин у відливках.
18. Кришки жолобів підвагонного освітлення - зварювання.
19. Кронштейни жниварки, валики гальмового керування - зварювання.
20. Кронштейни кріплення глушника до рами автомобіля - наплавлення тріщин.
21. Кронштейни для кріплення гірничошахтного устаткування - зварювання.
22. Кронштейни підрамників автосамоскидів - зварювання.
23. Листи кутові внутрішнього і зовнішнього обшивання трамвая - заварювання надрізів.
24. Накладки і підкладки ресорні - зварювання.
25. Опоки дрібні - приварювання вушок.
26. Опоки стальні дрібних розмірів - зварювання вушок.
27. Піддони до верстатів - зварювання.
28. Підсилювачі крил автомобілів - зварювання.
29. Рами баків трансформаторів - зварювання.
30. Рами матраців ліжок, сітки панцерні та ромбічні - зварювання.
31. Труби приймальні - наплавлення запобіжних сіток.
32. Фіксатори гідравлічні механізмів автосамоскидів - зварювання.
33. Фундаменти невідповідальні, дрібні вузли з мало вуглецевих і низьколегованих сталей - напівавтоматичне зварювання на стелажі.
4. Порівняльна таблиця завдань та обов’язків кваліфікаційної характеристики та професійних профільних компетентностей
Код компетентності |
Найменування компетентності |
Згідно з ДКХП, розряд 2
|
ЕГЗ – 2.1.1 | Підготовляти робоче місце | |
ЕГЗ – 2.1.2 | Прибирати технологічне сміття під час та після роботи | |
ЕГЗ – 2.2.1 | Проведення щозмінні огляди і технічне обслуговування устаткування, що експлуатується, та апаратури для запобігання, виявлення і усунення неполадок в роботі обслуговуваного устаткування і апаратури | |
ЕГЗ – 2.3 1 | Виконувати ручне дугове, плазмове, газове, автоматичне і напівавтоматичне зварювання і наплавлення простих деталей, вузлів, конструкцій і трубопроводів з конструкційних сталей та кольорових металів в нижньому та вертикальному положеннях шва |
Виконує ручне дугове, плазмове, газове, автоматичне і напівавтоматичне зварювання простих деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевих сталей.
Наплавляє прості невідповідальні деталі.
Готує вироби, вузли і з’єднання під зварювання.
Прихоплює деталі, вироби, конструкції у всіх просторових положеннях.
Підігріває конструкції і деталі при правціЕГЗ – 2.3.2Виконувати ручне кисневе різання сталевого легковагового і важкого лому, ручне кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання вуглецевих та легованих сталей в нижньому і вертикальному положеннях за розміткою вручну, ручне кисневе різання газорізальними апаратами на задані розміри простих і середньої складності деталей з вуглецевих та легованих сталей кольорових металів і сплавів; виконувати ручне дугове повітряне стругання простих і середньої складності деталей з різних сталей, чавуна, кольорових металів і сплавів в різних положенняхВиконує ручне кисневе різання і різання бензорізальними і газорізальними апаратами сталевого легковагового і важкого брухту.
Виконує кисневе та плазмове прямолінійне і криволінійне різання в нижньому і вертикальному положенні зварного шва металом, а також простих і середньої складності деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну, на переносних стаціонарних і плазморізальних машинах.
Готує газові балони до роботи.
Обслуговує переносні газогенераториЕГЗ – 2.3.3Перевіряти якість зварного шва, заварювати видалені дефектні ділянки і проводити їх зачистку від шлаку і бризок металуЗабезпечує захист зворотного боку зварного шва в процесі зварювання в захисних газах.
Усуває раковини і тріщини в простих деталях, вузлах, виливок
5. Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією Електрогазозварник 2-го розряду
5.1. При вступі на навчання
Повна або базова загальна середня освіта.
5.2. Після закінченню навчання
Повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта або професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи та освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Електрогазозварник 2-го розряду.
6. Сфера професійної діяльності
КВЕД ДК 009:2010.
Виробництво машин і устаткування.
Переробна промисловість. Металургійне виробництво. Виробництво чавуну, сталі та феросплавів.
Переробна промисловість. Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування. Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій.
Добувна промисловість і розроблення кар’єрів. Видобуток кам’яного та бурого вугілля. Видобуток кам’яного вугілля підземним або відкритим засобом; очищення, сортування, калібрування, дроблення, пресування і т.д. кам’яного вугілля для поліпшення його якості, зручності його транспортування та зберігання.
7. Специфічні вимоги
7.1. Вік: прийняття на роботу здійснюється після закінчення строку навчання відповідно до законодавства.
7.2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених МОЗ України № 256 від 29.12.1993).
7.3. Медичні обмеження.
8. Професійні профільні компетентності
Код |
Професійні профільні компетентності |
Зміст компетентностей |
|
ЕГЗ – 2.1.1 | Підготовляти робоче місце | Знати: |
вимоги безпеки до організації робочого місця для проведення вогневих робіт;
пристрій джерел живлення зварювальної дуги, баластних реостатів;
безпечні методи підключення зварювального кабелю до зварювального обладнання, столу для зварювання та виробів;
безпечні методи приєднання гумовотканинних рукавів до газового пальника, газового різака, киснепроводу, газопроводу, ацетиленового генератора, балонів, бачків для рідкого пального;
способи закріплення зварюваних деталей;
способи регулювання режимів ручного електродугового зварювання, механізованого зварювання в середовищі захисних газів, газового зварювання, наплавлення, повітряно-дугового різання, кисневого різання, автоматичного зварювання та наплавлення під флюсом;
будову обслуговуваних електрозварювальних і наплавочних машин;
класифікацію і призначення електродів;
види і властивості газів, що застосовуються для зварювання та різання металів, вимоги безпеки при роботі з ними;
будову, принцип роботи обладнання для гасорізальних робіт, вимоги безпеки;
види контролю зварних швів (зовнішній огляд і перевірка із застосуванням гасу або рідини;
загальні поняття про радіаційний, ультразвуковий та магнітний методи контролю;
вимоги до підготовки деталей і вузлів під зварювання відповідно до ДСТУ і технологією зварювання;
загальні поняття про єдину систему конструкторських документів; масштаби, формати креслень. Різновиди креслень
Уміти:
вмикати і вимикати джерело живлення зварювальної дуги;
підключати зварювальний кабель до зварювального обладнання, стіл для зварювання та виробів;
приєднувати гумовотканинні рукава до газового пальника, газового різака, киснепроводу, газопроводу, ацетиленового генератора, балонів, бачка для рідкого пального;
закріплювати зварюються деталі;
підбирати режими ручного електродугового зварювання, механізованого зварювання в середовищі захисних газів, газового зварювання, наплавлення, повітряно-дугового різання, кисневого різання, автоматичного зварювання та наплавлення під флюсом;
підготовляти кисневі і ацетиленові балони до роботи;
приєднувати різак для повітряно-дугового різання до джерела живлення дуги і до магістралі стиснутого повітря;
виконувати зовнішній огляд і перевірку зварних швів із застосуванням гасу або рідини;
вміти читати креслення зварних металоконструкцій;
вміти користуватися технологічною картою на зварювання-різання, ремонтно-технологічною інструкцією ЕГЗ – 2.1.2Прибирати технологічне сміття під час та після роботи.
Знати:
інструкцію з охорони праці для електрогазозварників
Уміти:
прибирати технологічне сміття, дотримуючи інструкцію з охорони праці для електрогазозварників ЕГЗ – 2.2.1Проводити щозмінні огляди і технічне обслуговування устаткування, що експлуатується, та апаратури для запобігання, виявлення і усунення неполадок в роботі обслуговуваного устаткування і апаратури.
Знати:
устрій електрозварювальної, газозварювальної, газоплазморізальної апаратури, що обслуговується;
пристосування й інструмент для проведення технічного обслуговування обладнання та апаратури;
способи усунення виявлених несправностей;
технологію проведення ремонту:
– клем кабелю живлення і зварювального кабелю;
– ізоляції електродотримача;
– газо-повітряного пальника;
– газового пальника, різака;
– захисних засобів;
– зварювального кабелю
Уміти:
проводити огляд і технічне обслуговування електрозварювальної, газозварювальної і газоплазморізальної апаратури;
якісно усувати виявлені дефекти;
проводити ремонт:
– клем кабелю живлення і зварювального кабелю;
– ізоляції електродотримача;
– газо-повітряного пальника;
– газового пальника, різака;
– захисних засобів;
– зварювального кабелю ЕГЗ – 2.3.1Виконувати ручне дугове, газове і напівавтоматичне зварювання і наплавлення простих деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва.
Знати:
ступінь нагрівання деталей перед зварюванням і наплавленням і засоби вимірювання температурного режиму;
устрій зварювальних та газо-повітряних пальників;
технологію і особливості ручного дугового зварювання і наплавлення, механізованого зварювання й наплавлення в середовищі захисних газів простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва;
технологію і особливості газового зварювання простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва;
технологію зварювання і наплавлення деталей із застосуванням зварювальних автоматів і установок.
Уміти:
користуватися зварювального і газо-повітряної пальником;
користуватися засобами вимірювання температури;
проводити ручне дугове зварювання і наплавку, механізоване зварювання і наплавку в середовищі захисних газів простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва;
проводити газове зварювання деталей, вузлів, конструкцій простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва;
проводити зварювання і наплавку деталей із застосуванням зварювальних автоматів і установок
ЕГЗ – 2.3.2Виконувати ручне кисневе різання сталевого легковагового і важкого брухту, кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання в нижньому і вертикальному положеннях простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну.
Знати:
технологію ручного кисневого різання сталевого легковагового і важкого брухту, кисневого і плазмового прямолінійного і криволінійного різання в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва металу, простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну.
Уміти:
проводити ручне кисневе різання сталевого легковагового і важкого брухту, кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва металу, простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну
ЕГЗ – 2.3.3Перевіряти якість зварного шва, заварювати видалені дефектні ділянки і проводити їх зачистку від шлаку і бризок металу
Знати:
правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;
маркування та характеристики зварювальних електродів, дроту, флюсів, захисних газів;
якість підготовки поверхні основного металу, геометричні розміри форми шва;
технологію зварювання, повітряно-дугового різання, кисневого різання, технологічну документацію;
основні види дефектів, що виникають при виконанні зварювання, повітряно-дугового різання, кисневого різання;
технологію видалення дефектів кисневим різанням, електродуговими засобами, шліфувальною машиною
Уміти:
перевіряти маркування і якість зварювальних електродів, електродів для повітряно-дугового різання, дроту, флюсів, захисних газів;
перевіряти якість підготовки поверхні основного металу;
проковувати зварний шов і очищати від шлаку і бризок металу;
проводити огляд зварних швів, наплавленого металу і поверхні різу на наявність дефектів;
користуватися лінійкою, лупою, універсальним шаблоном зварника;
видаляти дефекти кисневої різкою, електродугового різкою, зачищати (видаляти) дефекти шліфувальної річний машиною;
заварювати віддалені дефектні ділянки;
зачищати заварені дефекти від шлаку, бризок металу;
приймати правильне рішення при нештатної ситуації під час виробництва робіт з усунення дефектів, що виникли при виконанні ручного дугового зварювання, механізованого зварювання й наплавлення в середовищі захисних газів, автоматичного зварювання під шаром флюсу, газового зварювання, повітряно-дугового різання, кисневого різання.